Używamy plików cookie by ułatwić korzystanie z naszej strony. Poprzez korzystanie z naszej strony wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na twoim komputerze / urządzeniu.
Projekty unijne

Spis treści

 

Otwórz film w YouTube

Nazwa logo projektu

 

Koordynator link
strona projektu

          


 

 

Logo Bgz Berlin Izba Berlin1 HS Berlin
    logo politechnika poznanska
Vicenza Izba


Vicenza 2 WIR
eurocultura

ZSS
 

 


 

Spot rob Berlin

    

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celem realizacji Projektu „Learning e-Mobility Plus“ jest propagowanie tematyki elektromobilności, jako zakładanej w niedalekiej przyszłości, głównej formie transportu ludzi w aglomeracjach miejskich. Partnerzy Projektu podejmując różnorakie działania mają za zadanie sformułowanie treści kształcenia oraz opracowanie materiałów szkoleniowych i pomocy naukowych, które następnie zostaną wykorzystane w codziennej pracy dydaktycznej z młodzieżą szkół zawodowych o profilu samochodowym, studentami wyższych uczelni technicznych oraz uczestnikami kursów dla dorosłych.
W ramach realizacji Projektu współpracę nawiazało 9 partnerów z Niemiec, Polski i Włoch. Ze strony polskiej udział biorą: nasza "Samochodówka", Politechnika Poznańska oraz Wielkopolska Izba Rzemieślnicza.
We wszystkich krajach, partnerach Projektu mobilność elektryczna przeżywa obecnie coraz silniejszy rozwój - pogorszenie jakości życia mieszkańców wielu aglomeracji miejskich, poprzez coraz częstsze występowanie zjawiska smogu, powoduje intensyfikację dzialań ich władz, w celu poprawy sytuacji. Eksploatacja pojazdów z silnikami spalinowymi jest uważana za jedną z istotniejszych przyczyn tego problemu. 
Wstępna diagnoza sytuacji wskazuje, że dotychczasowe prezentowanie treści kształcenia z zakresu elektromobilności w szkołach zawodowych, uczelniach technicznych, jak i przygotowanie warsztatów samochodowych  do świadczenia usług z zakresu obsługi i naprawy pojazdów o napędzie elektrycznym są niewystarczajace a oczekiwania duże.
Podejmowanie różnorakich działań przez partnerów Projektu mających upowszechniać tematykę budowy, obsługi, naprawy i celowości stosowania pojazdów o napędzie elektrycznym/mieszanym będzie miało na celu poprawę tej sytuacji zarówno wśród grup docelowych (uczniowie, studenci, rzemieślnicy), jak i w całym społeczeństwie.
 

WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA ELEKTROMOBILNOŚCI

       Na początku kwietnia 2016 r., amerykański producent samochodów elektrycznych - firma Tesla, zaprezentowała swój nowy model "Tesla 3". Od razu stał sie on hitem przedsprzedaży - w pierwszym tygodniu  przedsprzedaży, przyjęto 325 000 zamówień. Ograniczono również liczbę zamawianych pojazdów przez 1 osobę/instytucję do 2 szt.

 

Pojazd ten rozpędza się do predkośc 100 km/h w ciągu mniej niż 6 sekund. Jego maksymalny zasięg,  na jednym ładowaniu akumulatora, wynosi około 350 km. Cenę sprzedaży ustalono na 35 tys. dolarów.

tesla 3

 


 

Multiplier events - to miejsce gdzie znajdziecie informacje nt. popularyzacji projektu, spotkań ekspertów i wielu innych wydarzeń, których głównym bohaterem jest "nasz" samochód elektryczny. Zapraszamy do lektury...

 

    W dniu 29 kwietnia 2016 roku, odbyło się na naszych warsztatach szkolnych spotkanie z przedstawicielami poznańskich serwisów samochodowych, na którym zaprezentowano postępy prac związane  z budową naszego samochodu elektrycznego.

      Na wstępie zespół Projektu dokonał krótkiego omówienia zrealizowanych działań, wdrożonych pomysłów i napotkanych problemów, a później rozpoczęła się dyskusja, w wyniku której uzyskaliśmy wiele cennych rad dotyczących dalszych prac zarówno nad samym pojazdem jak i przygotowaniem dla niego dokumentacji obsługowo-naprawczej i diagnostycznej.

 

Poniżej relacja zdjęciowa ze spotkania.

 

       W dniu 22 kwietnia 2016 r., odbył się w naszej szkole Finał V Edycji Międzyszkolnego Konkursu z języka angielskiego zawodowego "Professional English".  Gościliśmy dziesięciu finalistów z czterech szkół o profilu samochodowym. Byli to uczniowie z Kalisza, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego. Jako gospodarze konkursu, na wstępie krótko przedstawiliśmy naszą szkołę, mówiąc m.in. o aktualnie realizowanych projektach w ramach programu Erasmus+. Nasz projekt "E-mobility+" spotkał sie z dużym zainteresowaniem uczestników konkursu, mieli oni okazję zapoznac się z budową naszego samochodu elektrycznego, mieli wiele z tym związanych pytać na które na bieżąco udzielali odpowiedzi wicedyrektor Przemysław Polowczyk i kierownik warsztatów szkolnych  Jan Michalski.

 

Poniżej zdjęcia z tego spotkania.

 


SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

W ramach realizacji zadań projektowych, dokonujemy przebudowy wysłużonej Toyoty Starlet na pojazd o napędzie elektrycznym.

KONCEPCJA PRZEBUDOWY POJAZDU: POBIERZ

FSA 050

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W ramach realizacji projektu, w celu przygotowania pełnej procedury diagnostycznej wiązanej z  obsługą i diagnostyką "naszego" samochodu elektrycznego, zakupiliśmy renomowane urządzenie diagnostyczne do samochodów hybrydowych i elektrycznych - BOSCH FSA 050. W oparciu o jego wykorzystanie, we wspólpracy z Politechniką Poznańską, zostaną opracowane ćwiczenia dla uczniów, studentów i słuchaczy kursów dla dorosłych.

MATERIAŁY DO POBRANIA:

Koncepcja teoretycznej nauki zawodu w zakresie elektromobilności - POBIERZ

Koncepcja praktycznej nauki zawodu w zakresie elektromobilności- POBIERZ

Przegląd rozwiązań konstrukcyjnych samochodów hybrydowych - POBIERZ

Przegląd rozwiązań konstrukcyjnych samochodów elektrycznych - POBIERZ

  KLASY PATRONACKIE

aa    volvo log     dd      ee      ff      gg      hh      ii      jj      kk      ll      mm       nn      oo

bb      honda

 

tip     mpk

 

  poznanlogo poznan                               logo men                                bip logo