Używamy plików cookie by ułatwić korzystanie z naszej strony. Poprzez korzystanie z naszej strony wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na twoim komputerze / urządzeniu.
Projekty unijne

Spis treści

Projekt "Car-2-Lab" – opracowanie innowacyjnego modelu kształcenia w zakresie wykorzystania systemów telematycznych w technice motoryzacyjnej.

samochog telematyka
Czym jest telematyka?
To termin związany z burzliwym rozwojem technik komunikacyjnych i informacyjnych oraz wykorzystaniem ich (w wypadku motoryzacji), np. do nadzorowania i zarządzania środkami transportowymi oraz zwiększenia bezpieczeństwa  ruchu, poprzez ograniczenie liczby wypadkow i kolizji. Systemy telematyczne wykorzystywane są ponadto do zdalnej diagnozy pojazdów w celu sprawnej organizacji procesów obsługowo-naprawczych,
a przez to efektywniejszego ich wykorzystania.  

 


            W dniu 27 kwietnia 2018 r., odbyło się w  szkole spotkanie eksperckie naszego zespołu projektowego z przedstawicielami serwisów samochodowych, pracodawców i nauczycielami zawodu. Przedstawiono na nim realizowany we współpracy z partnerami zagranicznymi z Danii, Niemiec i Włoch projekt „Car2Lab” (w ramach programu "Erasmus+"), którego efektem będzie opracowanie innowacyjnych materiałów dydaktycznych z zakresu telematyki pojazdowej. Przedstawiono na nim dotychczasowy postęp prac nad realizacją projektu i przede wszystkim zaprezentowano moduł telematyczny „TelematicsBox” oraz jego praktyczne zastosowanie.
Urządzenie to, unikatowe na skalę europejską, pozwala na zdalną diagnozę,  monitorowanie pojazdu wraz z geolokalizacją. Pracować może zarówno w warunkach symulacji laboratoryjnej jak i rzeczywistego monitoringu pojazdu w ruchu. W swej pracy łączy diagnozę pojazdu poprzez złącze diagnostyczne, przechwytywanie sygnałów z jego sieci cyfrowej  oraz mozliwość symulacji wybranych  parametrów pracy. Wykorzystuje sygnały systemu nawigacji satelitarnej GPS oraz transmisję danych poprzez operatora GSM do sieci Internet, poprzez którą można wykorzystywać jego funkcjonalności. Przy jego budowie wykorzystano technologię Squrell we współpracy ze specjalistycznym oprogramowaniem firmy VIOM z Berlina.

            Już niebawem, od nowego roku szkolnego, nasi uczniowie (prawdopodobnie jako jedyni w kraju), będą mieli możliwość przeprowadzania w, nowych niezwykle ciekawych ćwiczeń z zakresu zdalnej diagnozy pojazdów. Pozwoli to na nabycie przez nich nowych kompetencji zawodowych, które będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej – monitoring pojazdów i związane z tym dodatkowe funkcjonalności, stają się coraz częściej codziennością firm przewozowych, firm typu car sharing, centrów logistycznych i współpracujących z nimi stacji serwisowych. Monitorowanie pojazdu on-line umożliwia ponadto na odpowiednio wczesne planowanie napraw prewencyjnych pojazdów dzięki czemu można uniknąć ich poważniejszych awarii i związanych z tym wzrostów kosztów napraw. Producenci pojazdów coraz częściej wyposażają fabrycznie nowe samochody w niezbędne komponenty związane z tą technologią co wskazuje, że zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie będzie wzrastało.


       Tym innowacyjnym projektem zainteresowali się również odwiedzający naszą „Samochodówkę” w dniu 9 maja br., odpowiedzialni za poznańską oświatę Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Poznania – Mariusz Wiśniewski oraz Dyrektor Wydziału Oświaty – Przemysław Foligowski.

Cieszymy się, że nasza szkoła i tym razem będzie wstanie sprostać oczekiwaniu rynku pracy na absolwentów o nowych, unikatowych kompetencjach. 

Poniżej relacja zdjęciowa z prezentacji systemu w dniu 27 kwietnia 2018 r.

Międzynarodowa strona projektu - kliknij.

baner pop

 

  KLASY PATRONACKIE

aa    volvo log     dd      ee      ff      gg      hh      ii      jj      kk      ll      mm       nn      oo

bb      honda

 

tip     mpk

 

  poznanlogo poznan                               logo men                                bip logo